2018 SIDEWALK FESTIVAL SCHEDULE


SATURDAY, AUGUST 4

Featuring Tawana “Honeycomb” Petty and OneSingle Rose as Emcees

LAHSER STAGE

3:00 – 3:30 Trey Priest (Funk, R&B, Rock)
4:00 – 4:30 Mosaic Youth Theatre of Detroit (Theater)
4:45 – 5:15 Miryam Johnson (Contemporary Dance)
5:30 – 6:00 Among Women (Contemporary Dance)
6:15 – 6:30 Jessica Thomas (Ballet/Contemporary Dance)
6:45 – 7:15 One Single Rose (Theater, Spoken Word, Interdisciplinary)
8:30 – 9:15 Nique Love Rhodes & The NLR Experience (Rock, R&B)

ALLEY STAGE

3:15 – 4:00 Squeeze and Release (Dance, Experimental)
4:15 – 4:45 The Park Players (Theater)
5:15 – 5:45 Jillian Webb (Spoken Word)
6:00 – 6:30 Annette Aquino & The Bohemian Dancers of Paint (Dance, Experimental)
6:45 – 7:45 Exquisite Future (Nandi Comer & Sterling Toles – Community Poetry)
7:15 – 8:00 CutTime with Urban Requiem Project (classical, spoken word)

8:00 – 8:30 PRIM (Folk, Rock)

FEATURED VISUAL ARTISTS

Chazz Miller
Daniel Cascardo
Jesse Stark
Sabrina Nelson
Sydney James
Q

FRIDAY, AUGUST 3

Featuring Jamii Tata as Emcee

motor city java house

7:00 – 8:30 Panel Discussion: The Future of a Community: Art, Culture and Economic Development

LARGE COURTYARD

7:00 – 7:45  Sacramento Knoxx of The Aadizookaan (Hip-Hop music, Dance)
8:00 – 8:45 LA MUJER: An Ode to Women by Karilú Forshee (Theater)
9:15 – 10:00 Ahya Simone (Music, Interdisciplinary)

ARTIST VILLAGE THEATER

7:00 – 7:30 The Illuminati Crew
7:30 – 8:00
Joel “Fluent” Greene
8:15 – 9:00
 Mother Cyborg (Techno, Experimental

9:15 – 10:00 Lush (Soul, R&B, Experimental)

SATURDAY, AUGUST 4

LARGE COURTYARD

3:00 -3:15 ElevatedVibrationz (Contemporary Dance)
3:30 – 3:45 Studio Detroit (Contemporary Dance)
4:00 – 4:30 A Company of Dancers (Contemporary Dance)
4:45 – 5:45 find the <Exits
6:00 – 6:45 Kristi Faulkner Dance (Contemporary Dance)
7:15 – 7:50 Big Red Wall Dance Company (Contemporary Dance)
8:15 – 8:30 House of Bastet (Contemporary Dance)
9:00 – 10:00 Steffanie Christi’an (Rock, R&B, Soul)

SMALL COURTYARD

6:00 – 7:00 James Cornish Light Opera with DITA

ARTIST VILLAGE THEATER

3:00 – 3:45 Will See & the Diplomats (Hip Hop, Interactive)
4:15 – 4:45 “Preying Wolves Pray” by Jasmine Parker (Theater)
4:45 – 5:15 Talkback with Jasmine Parker
5:30 – 6:15 Chris Jakob, Aja Salakastar Dier, and Clarity (Performance Art, Theater)
7:45 – 8:30 Fringe Society
9:00 – 9:45 Bryce Detroit & Friends (Experimental, R&B, Rock)

STREET PERFORMANCE/ROAMING PERFORMANCE

5:00 – 7:00 HazMat
7:45 – 8:45 LaMarre & Dancers

INSTALLATIONS/DURATIONAL PERFORMANCES

5:00 – 7:00 HazMat
7:45 – 8:45 LaMarre & Dancers
CAP Detroit
Detroit Children’s Gallery
Detroit Church
The Hinterlands
Juan Martinez
Live Coal Mobile with Carrie Morris Arts Production
MotorCity Street Dance Academy
Museum of Contemporary Art Detroit