2017 FESTIVAL SCHEDULE

FRIDAY, AUGUST 4, 2017
(Artist Village and Alley Only)

ARTIST VILLAGE THEATER
6:00 “Detroiters” Film Screening and Panel Discussion (7:00pm Java)
7:00 River Spirit (Avante garde folk pop)
8:00 Chris Jakob and Marisa Dluge (Experimental Theater)
9:00 Video 7 (Jazz, R&B and Rock Collective)

LARGE COURTYARD
7:00 Alex Koi (Opera/Rock)
8:00 Cosmic Music Collective (Jazz)
9:00 Onefreq  (R&B/Rock)

MOTORCITY JAVA HOUSE

7:00 “Detroiters” Film Panel Discussion

SATURDAY, AUGUST 5TH

CENTRAL LAHSER

3:00 Caribbean Mardi Gras Productions (Mardi Gras Parade)
3:30 House of Bastet (Afro-Caribbean Dance)
4:00 SK8 (Detroit Style Roller Skating Performance)
4:30 Stars Elite Training Center (Dance)
5:00 Kristi Faulkner Dance (Contemporary Dance)
5:30 Opera Soul/Kisma Jordan (Opera & Soul Music Fusion)
6:00 Dance in the Annex/DITA (Contemporary Dance)
6:30 Iyawo Dance Theater (Afro-Cuban Dance, Drum, and Vocals)
7:15  LaMarre and Dancers (Contemporary Dance)
8:00 Mahogany Jones (Hip-Hop)
9:00 Gabriel Brass Band (New Orleans Jazz)

SATURDAY, AUGUST 5TH

STREET ROAMING AND DURATIONAL PERFORMANCE

4:00 Squared Choreography Collective (Dance/Performance Art)
3:30 – 5:30  Jova Lynn & Marcellus Armstrong (Performance Art)
4:15 – 6:15 Daniel Cascardo (Interactive Painting)
4:00 – 6:00 Shua Group “Take it All” (Dance/Performance Art)
5:30  Sax and Violence (Interactive Music)
7:15 – 8:45  LaMarre And Dancers (Dance/Performance Art)

INSTALLATION ARTISTS
Brightmoor Makerspace (on Lahser)
Detroit Neighborhood Arts Corps/Community Arts Partnership  (Alley)

Fringe Society (Installation and Performance, Alley)
Live Coal Gallery (Lahser)
Mary Gagnon (Alley)
Museum of Contemporary Art Detroit/Dylan Miner (Lahser)
Reuben Telushkin (Lahser)
Sabrina Nelson with guest artist Harge Dance Stories (Small Courtyard)
Shakti Love and the Gypsies of the D (Lahser)
Simon Alexander-Adams (Pink Courtyard/Theater)
Upended Teacups (Installation and Performance, Alley)
SATURDAY, AUGUST 5TH

LARGE COURTYARD

3:00 Epiphany Dance Company (Contemporary Dance)
3:30 A Company of Dancers (Contemporary Dance)
4:00 Miryam Johnson “Rebellion” (Contemporary Dance and Poetry)
5:00 Barbarian Dragonfly Theatre (Physical Theater)
5:30 One Single Rose (Poetry, Dance and Music)
6:00 Power! (Performance Art)
6:30 Big Red Wall Dance (Contemporary Dance)
7:00 Poetry Noise Choir (Poetry, Performance Art)
7:30 Louis Resto and the Holy Fools (Jazz, World Music)
8:30 Marcus Elliot Ensemble (Jazz)

SATURDAY, AUGUST 5TH

ARTIST VILLAGE THEATER

3:00 Remote – Detroit to Dubai Music/Dance Party (Virtual Party)
4:30 Detroit Bureau of Sound (Experimental Music)
6:00 Mosaic Youth Theater (Musical Theater)
6:30 Nique Love Rhodes (Rock/Hip Hop Fusion)
7:15  White Werx (Contemporary Dace)
7:45 Hardcore Detroit (Detroit Jit)
8:30 Gabriel Brass Band (History of New Orleans Jazz and Performance)
9:00 Sterling Toles (Electronic Music)

SATURDAY, AUGUST 5TH

ALLEY STAGE

4:00 Studio 313 Youth Hip Hop Crew (Dance)
5:00 Studio Detroit (Dance)
5:30 Jamii Tata & The Illuminate Crew (Interactive Poetry)
6:30 The Park Players (Theater)
7:30 Torri Lynn Ashford (Shadow Puppetry)
8:00 LaMarre and Dancers (Contemporary Dance)

SATURDAY, AUGUST 5TH

ALLEY

4:00 Biba Bell (Contemporary Dance/Performance Art)
6:00 Power(Performance Art)
7:15 Mr. CutTime (Classical Music)